Firmy se kterými mám dobrou zkušenost a kam už nikdy

Osvědčený servis outdoorových firem - férové firmy

Therm-a-rest a servis Vertical Trade

Několikrát jsem u karimatky řešila problém bublina, který vzniká tak, že se vnitřní materiál karimatky odtrhne od vrchní vrstvy, což nelze opravit. Nejčastější příčina je zvětšení objemu teplého vzduchu při zavřeném ventilu. Pokud se bubliny nechcete dočkat (zcela vyloučit to nejde nikdy), tak si dávejte pozor na nechávání nafouknuté karimatky v teplejším počasí přes den ve stanu nebo na sluníčku, vždy povolte ventil! Vertical Trade (Jablonec n Nisou), zástupce Therm-a-restu v ČR reklamace řeší s maximální vstřícností. V pondělí jsem jim volala, že se mi udělala bublina a že v sobotu bych potřebovala odletět s novou, jestli by náhodou nešla reklamace uspíšit. "Budeme se snažit, pošlete dnes." Odesláno pondělí večer z hlavní pošty, ve čtvrtek v poledne doma vyměněná. Po sedmi letech, účtenka dávno v propadlišti dějin. Sice nechápu jak může vzniknout bublina při teplotách 0 - 10 st., karimatka zaručeně nikde v horku nezůstala, tak snad zas pár let vydrží :-) Jiné, většinou levnější značky spolehlivější nejsou, ale nemají tak dobrý servis a celoživotní záruku jako poskytuje právě Vertical Trade pro Them-a-rest. Pokud máte novou nafukovací karimatku, vždy ji vyzkoušejte než někam vyrazíte na delší dobu, porucha ventilu z výroby na dvoutýdenním treku je velmi nepříjemná (byl to případ jiné značky). Spolehlivost ověříte tím, že bude nafouknutá a zatížená min 12 hodin.

Tilak

Tilak má na své výrobky prodlouženou záruku na 4 roky a je ochoten a schopen vyměnit třeba i díly bundy, kalhot. Schovávejte účtenky a v případě problémů se na firmu s důvěrou obraťte. Vyšší cena, která se vyplatí. Rovněž maximální vstřícnost a skvělý servis, opravy probíhají v České republice.

Blacklist - kde už si nikdy nic nekoupím

Možná je to subjektivní, možná věci moc používám, ale jsou výrobci, kteří mě zkrátka nepřesvědčili a to opakovaně.

Axon

Jsou levní, ale (ne)kvalita odpovídá. Tragické byly talířky i závity skialpových hůlek. Závity se "ožvíkaly" téměř okamžitě, v Laponsku jsem je oba ztratila během prvních dnů. Následně praskl i hrot, který byl uvnitř z plastu! Běžkařské rukavice totálně rozdrbané během dvou týdnů, reklamace neuznána. Kromě toho mají tak blbě řešený suchý zip, že mi roztrhaly konec rukávu běžkařské šusťačky. Lyžovak - rozjíždí se zip. Použitelné jsou snad jen běžkařské elasťáky. Zkrátka "nechci slevu zadarmo".

Doldy

Návleky (na boty proti sněhu/dešti) téměř okamžitě utržený zip, následně vydrolená impregnace (igelit).

Batoh konstrukčně špatně řešená záda, trhá se na mnoha místech - horní víko, zip na spodní komoře, rozpadla se gumička na prsáku, jeden popruh z výroby přišit obráceně (překroucený) a zlomilo se zdrhovadlo. To vše při minimálním používání.

Viděla jsem stejné návleky ve stejném stavu u jiného uživatele a podobné zkušenosti s batohy rovněž.

Prabos

Český výrobce pohorek. Vypadalo to lákavě, solidně vypadající kožené pohorky vyrobené v České republice s gore-texem, vibramovou podrážkou a o třetinu levněji než Hanwag nebo Meindl. Věřila jsem, že obě německé firmy jsou trochu příplatkem za zavedenou značku a stejně mi jakékoli pohorky během čtyř let odejdou. Pořídila jsem Prabos Tundra a výsledkem byly zničené nohy, jak jsem si dosud neuměla představit. Podrážka netlumí nárazy, chůze po kamenitém povrchu nebo asfaltu je mnohem tvrdší než v konkurenčních botách. Výsledek: puchýře přes celé plosky nohou, nikdy dříve jsem neměla puchýře doslova krvavé a současně na patách. Kůže je slabší nebo spíše zevnitř méně polstrovaná vrstva, kontakt s kamenem jinou částí než podrážkou je velmi cítit. Tvar boty v prstové části vypadal jako prostorný, omyl, šílené puchýře na malíčcích. Rozcházet jsem se je snažila postupně (pohorek jsem vzhledem k práci postupně měla cca deset párů, možná více různých značek). První test v dešti také nedopadl dobře (navoskované) v porovnání k mnohem staršími pohorkami jiných značek ostatních. Jako bonus se hodně potí. Boty můžu vzít na vycházku max. 5 km, tj. jsou mi k ničemu.

Axon kvalita - nejdříve odpadl talířek, pak se zlomil hrot vyrobený z plastu! Nahrazeno LEKI.

Rukavice Axon, reklamace neuznáva 2 týdny po zakoupení, rozdrbáno o běžkařské hůlky.

Batoh Doldy, označen zkříženě našitý popruh, utržené víko a výztuha zda, která o kus níž končí, takže batoh nedrží tvar. Na spodní komoře se ještě vytrhl zip.