Plynové kartuše

Pokud jste na místě nesehnali kartuši a potřebujete vařit, musíte improvizovat. Nám se to stalo v sobotu po příletu do Málagy a kartuše jsme nesehnali ani v neděli v Granadě, ale chtěli vyrazit na Sierra Nevada, kde v květnu ještě leželo několik metrů sněhu. Jedinými otevřenými obchody byly vietnamské večerky, nedařilo se sehnat ani technický nebo lékařský líh. Nakonec jsem v jedné takové večerce objevila v akci prošlou tekutou desinfekci na ruce, jejíž složení slibovalo 70% denaturovaného lihu. Přikoupili jsme krbové zápalky, misku na žrádlo pro psa za 1 euro a plechovku kukuřice a vyrazili do parku vařič otestovat. Kromě toho, že palivo bylo třeba dolévat postupně, protože jinak vyhoří vše najednou, to fungovalo. Na třech baleních desinfekce (necelý litr) jsme bez problémů tři dny vařili (i rýži) a rozpouštěli sníh. Náklady byly podobné jako kartuše. Benzínem nebo petrolejem si nepomůžete, jediné nouzové řešení je vždy líh, technický, lékařský. Španělsko a Maroko nejvíc používá takový zvláštní napichovací systém (nikoli Campingas).

Problémy s plynovými kartušemi

Systémy kartuší

Obvyklé systémy jsou dva: čistě šroubovací (švédský Primus, český VAR 2) a bajonet (Campingas). Primus je celosvětově nejrozšířenější a to zejména ve Skandinávii, na Islandu, v Rusku. Bajonet se používá spíše v románských zemích (Campingas je francouzská firma). Pak jsou ještě různé lokální obskurnosti, na které nebudete mít vařič.

Krátký výlet letadlem

Nejjednodušší řešení u krátké dovolené, kde budete vařit málo, je starý a skoro zapomenutý tuhý líh (kostičky). Použili jsme např. na Kanárských ostrovech.

V zimě

Klasická směs propan-butan v zimě (při teplotách pod nulou) nehoří. Zbývají dvě možnosti - vařit na jiném palivu (benzín, líh) nebo pořízení zimní směsi. Bývá zhruba dvojnásobně dražší a lze jí koupit jen v klasických polárních oblastech (v Laponsku bez problému). Počítejte se výrazně vyšší spotřebou paliva, na rozpouštění sněhu lze spotřebovat i celou kartuši za den.

Zapalovač

Zapalovače spolehlivě fungují asi do 2000 metrů nad mořem, nad 3000 jsou potíže téměř zaručeny. Jedete-li výše, jsou třeba i sirky nebo nejspolehlivější křesadlo.

Ověřené obchody s kartušemi systém Primus v horských oblastech mimo Evropu (v Asii)

Obchody navštívené osobně nebo někým důvěryhodným.

Kazachstán: https://limpopo.kz/kont sortiment jako velké HUDY v Praze

Kyrgyzstán: http://redfox.kg/ (pobočka ruského Redfox), asi i v některé horské cestovce v Karakolu

Tádžikistán: Спорт товары, Rudaki Avenue 93, Dušanbe. Mimo Dušanbe asi bez šance.

Rusko: ptejte se na "ochota" (охота ), tedy lovecké potřeby nebo rybalka (rybářské potřeby), systém Primus je dostupný v celém Rusku. Ověřené obchody Petropavlovsk-Kamčatskyj (zřejmě i něco víc v centru), sehnána i v Nalčiku (rovněž Kamčatka).

Indie - Himálaj: Leh

Turecko: Antalya: https://tibetoutdoor.com/ 131. Sokak 2A, Muratpaşa, Antalya

Aktualizace prosinec 2020: V Antalya jsou již 3 Decatlony, kde kartuše mají.

Istanbul: https://www.k2outdoor.com.tr nebo Outdoor plus nebo Atlas Outdoor

Trabzon: ulice Kahramanmaras Caddesi, asi 100 m od náměstí, obchod Yazicilar av malzemeleri

Omán: Muscat, Carrefour, GPS: 23°36'30.009"N, 58°29'23.099"E

Kanárské ostrovy, Mallorca - hledejte Decatlon

Bulharsko: Sofia: Стената, Bratya Miladinovi 5, Vazrazhdane District, 42°41'49.771"N, 23°18'59.852"E

Víte o dalších?

Omán, kartuše vymykající se všem očekáváním, klasický šroubovací systém Primus/VAR, Gamping gas v tomto případě není jméno výrobce, ale výrobku.

Délka závitu šroubovacích kartuší

Nepříjemná zkušenost z Turecka, koupená kartuše na správný systém a závit po přišroubování nefungovala (trn ve vařiči nebyl dost dlouhý aby aktivoval kartuši). Nouzově a ne úplně bezpečně vyřešeno vyřezáním asi 1 mm dlouhého čepu z hřebene, strčeno mezi, vařič pak nebylo možné odšroubovat až do spotřebování bomby. Elegantnější a především bezpečnější řešení je mít s sebou pilník a obrousit vršek kartuše, tedy kovového lemu, bude pravděpodobně stačit cca 0,5 mm. Z doslechu se stalo více cestovatelům. Chyba není na straně vařiče, ale délky závitu kartuše u pochybných výrobců mimo Evropu, s Primusem se vám to nestane.