Obsah batohu - moje horská výbava

Co nosím v batohu? Jak se sbalit do hor?

Základní výbava do hor, věci, které mi dlouhodobě dobře slouží

  • Spaní: péřový spacák je stále nepřekonatelný jak v životnosti tak poměru výhřevnosti a hmotnosti (duté vlákno při intenzivnějším používání ztrácí tepelné vlastnosti během 4 let, peří dobře funguje i po deseti). Kvůli hmotnosti jsem přešla na peří i u lehkého letního spacáku. Mám ráda spacáky od Warmpeace - dobrá kvalita za dobrou cenu, česká firma (orientačně Viking 300 je na horké letní dny, 600 takový nejuniverzálnější, 900 když teploty sem tam padají pod nulu a 1200 nebo modely Solotaire 1000 do zimních polárních krajů). Životnost se snažím prodloužit používáním pratelné vložky.

  • Spodní vrstva: termoprádlo (kalhotky se nesmí zařezávat při pochodu s batohem a tričko kousat)

  • Zateplovací vrstva: mikina, péřovka teplá na zimu a péřovka lehoučká na léto a podzim místo druhé mikiny na večer. Mám dvě péřovky na různé typy akcí a osvědčilo se to. Zahřeje lépe, váží méně.

  • Hlava, krk a ruce: čepice s Windstopperem a fleecový nákrčník, KAMA (za návštěvu stojí firemní prodejna v Suchdole, Praha 6 - vlněné království norských vzorů, čepice, svetry včetně starších modelů ve slevách). Rukavice podle typu akce, v zimě minimálně dvoje teplé.

  • Vodotěsná vrstva: membránová bunda. V oblastech kde lze očekávat déšť a teploty kolem nuly, tak přidávám vrchní membránové rukavice (nepromokavé palčáky přes spodní prstové rukavice). Pláštěnka na batoh už je dnes samozřejmostí snad u všech výrobců.

  • Nohy: v létě rychlo-schnoucí odepínací kalhoty se zipem odpovídajícím kratším kraťasům (kapsy musí být ještě na kraťasech, ne až na nohavici níže) a ideálně ještě možnost ohrnout na 3/4 délku s uchycením patentkou (za mě taky Warmpeace), podvlíkačky (příští už budou takové, ve kterých se v nouzi "dá i mezi lidi"), převlekové membránové kalhoty gore-tex (lépe celo-rozepínací aby se nemusely sundavat boty, ale zvyšuje to hmotnost i cenu). V zimě je celo-rozepínání důležitější, ve vichřici a mrazu se bota sundavá hůř než v dešti. V chladnějším období odepínací kalhoty nahrazuji dlouhými, většinou softshellovými. Návleky.

  • Vaření: je-li v plánu i oheň, pak je klasický český ešus nenahraditelný. K vaření na ohni beru i "kleštičky". Jako alternativu výhradně na vařič mám ultra-light nádobu od Trangia (má tak tenkou stěnu, že se snadno pomačká v batohu, zejména v letadle). Druhou nádobu na vaření potřebnou na čaj nahradí plastová lahev, do které smí vroucí voda, BPA-free (Nalgene apod.). Postup vaření je tedy nejdříve vodu na čaj, vroucí přelít do lahve a až pak vařit hlavní jídlo. Mačkací hrneček - nejen na pití, ale i nabírání vody z nízkých kohoutků. Mají i další šikovné kousky, třeba do sebe štosovatelné hrnečky, ocení i autoturisté.

  • Do čeho to dát: lehké vodotěsné rolovací pytlíky (sea-to-summit apod.), je to vlastně hodně drahá igelitka, ale vydrží 10 let a je zárukou suchých věcí.

  • Pokud lze předpokládat, že se v rámci akce bude možnost dělat oheň, volím oblečení tak, abych měla jednu vnější vrstvu (větší bavlněné tričko), které nevadí jiskry.

  • Drobnosti: čelovka, zapalovač (pozor: plynový nefunguje ve vyšších nadmořských výškách, problémy už od cca 2500 m), propiska, šitíčko, nůž, sluneční brýle, opalovací krém, kartáček, pidi pasta a šampón, hřeben, power banka, podle situace svíčka, zástrčka do sítě, provázek, lékárna, do chat špunty do uší, do Laponska během léta repelent a moskytiéra, do zemí kde rozumím jazyku sluchátka k telefonu na zprávy a počasí z rádia.