Obsah batohu - horská výbava
Co nosím v batohu? Jak se sbalit na trek do hor?
Základní výbava do hor, věci, které mi dlouhodobě dobře slouží. Výbava je cílená na treky za polárním kruhem na přelomu léta a podzimu. Pokud směřujete jinam, upravte si mírně oblečení podle vašich potřeb.
Spaní: péřový spacák je stále nepřekonatelný jak v životnosti tak poměru výhřevnosti a hmotnosti (duté vlákno při intenzivnějším používání ztrácí tepelné vlastnosti během 4 let, peří dobře funguje i po deseti). Kvůli hmotnosti jsem přešla na peří i u lehkého letního spacáku. Mám ráda spacáky od Warmpeace - dobrá kvalita za dobrou cenu, česká firma (orientačně Viking 300 je na horké letní dny, 600 takový nejuniverzálnější, Viking 900 když teploty sem tam padají pod nulu - od půlky srpna za polární kruh, do výšek nad 3000 m i v letních Alpách a 1200 nebo modely Solitaire 1000 do zimních polárních krajů). Životnost se snažím prodloužit používáním pratelné vložky (bavlna, hedvábí). Vložka je vyžadována na mnoha chatách, kde se lůžkoviny perou jednou za sezónu když je někdo odnese (Norsko, Švédsko, Alpy). Karimatka s dostatečným tepelným odporem (samonafukovací, nafukovací nebo "harmonika"). U samo/nafukovacích na delší akce zvažte lepicí sadu, stačí na skupinu. Výhodou harmonik je spolehlivost a možnost využít jako závětří při vaření a na sezení kolem stanu, osobně pro mě není dost měkká, mužům většinou stačí.
Spodní vrstva: termoprádlo nejlépe Merino, 2x tričko dlouhé/krátké podle destinace, podvlíkačky. Na horké léto preferuji bavlnu. Kalhotky se nesmí pod batohem zařezávat.
Zateplovací vrstva: mikina, péřovka teplá na zimu a péřovka lehoučká na léto a podzim místo druhé mikiny na večer. Zahřeje lépe, váží méně. Mám dvě péřovky na různé typy akcí. Perfektní věc na zimu jsou zateplené kalhoty (peří nebo duté vlákno), hodí se nejen na pauzy a večery, ale může vyřešit i nedostatečný spacák. Shání se hůř, koupila jsem Naturhike z Aliexpressu.
Hlava, krk a ruce: čepice s Windstopperem/Gore-tex a fleecový nákrčník, mám ráda českou firmu KAMA (nejlépe firemní prodejna v Praze-Suchdole). Rukavice podle typu akce, v zimě minimálně dvoje teplé. V létě ochrana proti slunci.
Vodotěsná vrstva: membránová bunda. Zásadní chybu neuděláte s Tilakem (hlavní výhodou je delší záruka a ověřený servis v ČR). V oblastech kde lze očekávat déšť a teploty kolem nuly, tak přidávám vrchní membránové rukavice (nepromokavé palčáky přes spodní prstové rukavice pro případ deště při teplotách těsně kolem nuly, rukavice bez vrchních vám promoknou během několika minut, prsty v těchto podmínkám omrzají, zákeřnější než v zimě). Levnou alternativou jsou dostatečně velké gumové pracovní rukavice. Pláštěnka na batoh už je dnes samozřejmostí snad u všech výrobců, ale často je třeba obnovit častěji než batoh.
Nohy: v létě odepínací kalhoty se zipem, v chladnějším období (Laponsko od půlky srpna) odepínací kalhoty nahrazuji dlouhými silnějšími, většinou softshellovými, podvlíkačky / legíny, převlekové membránové kalhoty (lépe celo-rozepínací aby se nemusely sundávat boty). Návleky.
Vaření: je-li v plánu i oheň, pak je klasický ešus nenahraditelný. K vaření na ohni beru i "kleštičky". Výhradně na vařič doporučuji ultra-light nádobu. Druhou nádobu na vaření potřebnou na čaj nahradí plastová lahev, do které smí vroucí voda, BPA-free (Nalgene apod.). Postup vaření je tedy nejdříve vodu na čaj, vroucí přelít do lahve a až pak vařit hlavní jídlo. Výhodou lahve se širokým hrdlem je možnost využití i na sběr lesních plodů. Praktický je i lehoučký plastový hrneček (BPA free), pokud se mnou jedete do Švédska, tak je mají v každém obchodě za pár korun, v ČR lze koupit mačkací.
Do čeho to dát: lehké vodotěsné rolovací pytlíky (sea-to-summit apod.), je to sice drahá igelitka, ale vydrží 10 let a je zárukou suchých věcí.
Drobnosti: čelovka, zapalovač (pozor: plynový nefunguje ve vyšších nadmořských výškách, problémy už od cca 3000 m), propiska, šitíčko, nůž, ručník, sluneční brýle, skládací batůžek na jednodenní vycházky (sbalitelný do kuličky, hmotnost do 100 g), opalovací krém 30+ a pomáda na rty s UV, kartáček, pidi pasta a šampón (seženete v drogeriích DM), hřeben, power banka, svíčka (bez částí které neshoří), zástrčka do sítě, provázek, lékárna, do chat špunty do uší, pokud hrozí komáři (nedoporučuji cestovat do Laponska od června do cca 20.8, může to tam být doslova šílené), pak volné dlouhé oblečení, super věc je volná hedvábná košile - neprokousnou a není v ní vedro (praktické i proti spálení, občas se seženou v sekáčích) a klobouk nebo kšiltovku s moskytiérou (bez klobouku vám sežerou hlavu). Repelenty jako hořlaviny není oficiálně možné přepravovat letadly. Filtr na vodu (do Skandinávie není třeba).
Na brodění (do Laponska vždy): sandále, ideálně s uzavřenou špičkou chránící prsty (crocsy jsou nevhodné, mokré velmi kloužou a snadno uplavou, mám ráda Teva) a trekové hole (rovněž kamkoli kde je reálný pochod po sněhových polích, sutí nebo bažinami).
Stan (v článku moje recenze na ekonomicky zajímavou a funkční alternativu).
Určitě bych nešetřila na botách a batohu. Obojí je nejen věc pohodlí, ale i zdraví. A pokud něco z toho odejde cestou, může vás to stát i násobek ceny. Nikdy nejezděte na delší akci s novou, zcela nevyzkoušenou částí výbavy. Boty prošlápněte alespoň dva celé dny po sobě v terénu, to samé batoh. Novou karimatku vyzkoušejte zda neuniká (zatíženou čímkoli doma přes noc).
Pokud lze předpokládat, že se v rámci akce bude možnost dělat oheň, volím oblečení tak, abych měla jednu vnější vrstvu (větší bavlněné tričko), které nevadí jiskry.