Overturizmus
Kam se ve Skandinávii vydat abychom nepotkali davy?
Možná jste ze zpráv nabyli dojmu, že v Norsku se davům nelze vyhnout. Není tomu tak. Norsko a Skandinávie jsou obrovské, overturizmem jsou zasažená izolovaná místa a oblasti (spíš okruhy). Jako průvodce se na tato místa dostávám často a mám možnost průběžně vnímat vývoj situace. Zjednodušeně lze říci, že to bude většina míst, která se notoricky opakují ve všech zájezdech jako "must see". Nejhorší je situace v místech, kde se kombinuje klasický cestovní ruch a cruises, výletní plavby zaoceánských lodí.
Norsko
Nejpřetíženější místa:
Geiranger fjord (UNESCO), běžně zde kotví tři velké lodě, autobusy z nich vyváží pasažéry nahoru na Dalsnibbu. Obec je zasažena smogem z motorů lodí, úzká silnice často blokovaná vyhýbáním velkého množství autobusů.
Flåm, Aurlandsfjorden
Trolltunga neboli Trolí jazyk (pověstná fotografie čnící skály nad jezero), náročná celodenní túra, často podceňovaná. Na fotku si vystojíte pořádnou frontu.
Cesta Trollů (2024 silnice zavřená pro pády kamenů, jinak se otvírá podle sněhu) Z nejvyhlášenějších atrakcí je zde situace asi nejlepší, provoz je stále plynulý. Cestu Trollů bych na první cestě do Norska kvůli počtu turistů nevynechávala.
Preikestolen neboli Kazatelna, skalní plošina rozlohy 25x25 metrů s kolmou stěnou spadající 604 metrů k hladině Lysefjordu. Celodenní túra.
Briksdal, ledovcový splaz (ze kterého už mnoho nezbylo), ale nutno dodat, že i vodopád a jezero jsou impozantní a místo své kouzlo má. Bohužel je v dosahu cruises a půl hodiny stoupání k ledovci si lze ušetřit motorovým vozítkem.
Jezero Gjende a hřeben Bessegen
Galdhöppigen - nejvyšší hora Norska. Velmi frekventovaná je hlavně cesta přes ledovec díky parkovišti Juvasshyta v 1841 metrech (silnice otevřená pouze v létě).
Lofoty - vyhlídka Reinebringen a celé okolí Reine, pláž Kvalvika, Nusfjord
Nordkapp
Senja - skála Segla
Většina organizovaných zájezdů směřuje přesně na tato místa. Téměř kdekoli jinde, se davů obávat nemusíte, naopak. V některých částech Norska je stále možné na značených cestách spojujících turistické chaty i během letních měsíců několik dní v kuse nikoho nepotkat. Mnohdy však stačí vyrazit v méně obvyklou denní dobu, v létě využít dlouhé dny téměř bez tmy. Turistická sezóna je v Norsku poměrně krátká, mimo letní měsíce je návštěvnost razantně nižší. Parkovné na nejžádanějších místech vyšplhalo až na 600 NOK/den.
Pokud cestujete obytným autem nebo obecně kempujete v blízkosti obcí (nemělo by se), buďte ohlednuplní k místním. Naštvání mezi Nory v zasažených lokalitách bohužel pravděpodobně povede v dohledné době k zásadním omezení, snad primárně obytných aut a přespávání na parkovištích, nikoli omezení práva na táboření ve volné přírodě. Dbejte zejména na zákazy parkování, točny autobusů ("snuplass"), soukromé pozemky a samozřejmě úklid.
Významnou komplikací v letní sezóně se staly kratší trajekty, které nelze předem rezervovat a jediný způsob, jak si zajistit místo, je postavit se do fronty několik hodin předem (2 hodiny na těch nejžádanějších nejsou dostatečné). Může to znamenat i zdržení přes noc. Situace stejně dopadá na místní, kteří trajekt potřebují na cestu do práce, nemocnice, z toho je zřejmé, proč jim množství aut tak vadí. Týká se hlavně Lofot a Vesterál. Bez vozidla se na trajekt dostanete vždy.
Švédsko
Ve Švédsku bych do této kategorie zařadila nejpopulárnější atrakce Stockholmu, který je ze tří hlavních měst (vyjma dánské Kodaně) nejatraktivnějším, stojí za několikadenní návštěvu (na Oslo i Helsinky stačí den až dva s návštěvou muzeí). Problémem dostat se bez rezervace může být radnice a muzeum lodi Vasa.
V horách Kungsleden v úseku Abisko - Kebnekaise - Nikkaluokta. Tomuto úseku doporučuji se v létě vyhnout a rozhodně nepočítejte s tím, že bez rezervace přespíte na chatách. Pokud se sem chystáte v zimě a chcete mít jistotu, že se do chat dostanete, rezervujte rok předem. Současně počítejte s tím, že zázemí chat budou za špatného počasí a v zimě využívat stanaři, kteří platí nižší poplatek, ale mají nárok na využití kuchyně a zázemí chaty. Může se tam snadno stát, že ve stísněném prostoru, který je ložnicí a současně kuchyní pro 10 osob na patrových postelích, se vás může tísnit klidně 20 (vařit, sušit věci).
Finsko
Santa Claus na polárním kruhu v Rovaniemi. Na polárním kruhu nejde až tak o množství turistů, ale spíše charakter. Troufla bych si to označit za atrakci primárně pro Asiaty. Můžete tu získat předražený certifikát o překročení polárního kruhu a fotku se Santou.