Platební styk ve Skandinávii
Co se platí kartou a co cash?
Stále znovu dostávám dotazy na výměnu peněz v Norsku, Švédsku a na Islandu, které neplatí eurem (o Dánsku toho moc nevím).
99 % plateb probíhá bezhotovostně, Švédsko směřuje ke zrušení hotovosti. To zbylé procento jsou platby tam, kde je terminál technicky neproveditelný, tedy daleko od civilizace. Hotovost (švédsky "kontant") je třeba na některých horských chatách a na přímé platby fyzickým osobám (v horách na lodičky). V Norsku bývá hotovost (malé bankovky) potřeba na mýto na soukromých horských cestách (peníze se vkládají do obálky a hodí do schránky). Podobným způsobem lze zaplatit na některých norských chatách. U chat bývá alternativa zaplatit předem či zpětně převodem. Právě na jedné takové chatě, v Laponsku, kilometr od švédské hranice jsme se setkali s prosbou "drazí švédští přátelé, prosím neplaťte švédskými korunami, nejbližší banka je 2 hodiny autem v Tromsö a poplatek za výměnu 200 NOK, pobyt prosím uhraďte převodem". Mince pak mohou být třeba v kempech na sprchu, tedy teplou vodu. Bývá to 10 NOK/SEK (pokud jste v páru, do pánských sprch se toleruje vstup žen, vstup mužů do dámských nikoli). Toalety jdou zaplatit kartou téměř vždy, do některých ve městech se bez karty nemusíte dostat. Ve Švédsku i v Norsku se postupně začínají objevovat i obchody, které již hotovost vůbec nepřijímají. Na Islandu jsem hotové peníze v ruce neměla již několik let vůbec.
Výhradně kartu (hotově nezaplatíte) budete potřebovat při tankování na samoobslužných pumpách (zejména Laponsko a v noci) a ve Švédsku již nelze platit hotově v mnoha autobusech (celá provincie Norrbotten) ani vlacích (Švédské státní dráhy SJ a společnost Norrtåg). Bez karty prostě nepojedete, na SJ musíte mít lístek online předem vždy a ne každá karta projde, eshop vyžaduje nějakou minimální formu autorizace ze strany banky. Pozor: pokuta za nástup do vlaku SJ bez jízdenky je 1200 SEK! Autobus vás bez karty nevezme, kartou lze lístek zakoupit u řidiče.
Jak k hotovosti přijít? Nejlépe v bankomatu - ve Švédsku směnárnu najít lze, v Norsku snad jen na letišti Gardermoen, jinak budete muset do banky s vysokým poplatkem a velmi omezenou otvírací dobou. V obou zemích končí nebo již proběhla výměna oběživa - neplatné norské bankovky lze vyměnit v centrální bance, neplatné švédské jsou již pouze suvenýrem.
Island: islandská koruna se v zahraničí neobchoduje a je výrazně rizikovější z hlediska inflace. Doporučuji měnu z Islandu nevyvézt.
Finsko platí eury a karty taky berou všude, i v autobusech, ale ještě jsem se nesetkala s vyloučením hotovosti vyjma tankování. Chaty placené na místě ve Finsku také moc nejsou (chaty na klíč se platí vždy převodem nebo někde v kanceláři).
Ve zkratce řečeno: pokud se budete pohybovat pouze po městech, vystačíte s kartou. Bez karty cestovat nelze a nutné jsou i povolené online platby. Na venkov a do hor je vhodné mít menší obnos v hotovosti, na švédské horské chaty větší. Na Islandu se hotovosti vyhýbejte zcela.