Podrážky pohorek

Zrádné podrážky pohorek

"Tundra prověří vybavení i charakter".

Na fotkách jsou pohorky dvou účastníků během jednoho z treků v NP Sarek. Salewy se "jen" rozlepily (v těch šlo nouzově dojít a bylo reálné slepit), Asolo se bez jakéhokoli varování předem zcela vydrolila prostřední vrstva podrážky na obou botách, nebylo tedy moc co slepovat, je to houbovitá pěna. Náhradní pohorky jsem klientce objednávala po telefonu z nejbližšího, tj. 120 km vzdáleného obchodu, doručení cargo službou autobusem a pak vrtulníkem spolu s našimi potravinami na druhý týden treku, zaplatila je kolegyně v Praze (platba na účet obchodu dorazila až po doručení nám). Naštěstí padly přesně! Skvělý lidský přístup a důvěra v obchodě i u vrtulníkové společnosti, ale s těmi se už známe docela dlouho :-). Jako nejlepší materiál na opravu se osvědčila telefonní dvoulinka nalezená v suťovišti u bývalé meteostanice a náhradní tkaničky. Stříbrná páska (TESA) v bažině a suti nemá šanci. Další dvoje oblepené boty jsme viděli u chatařů. Podle firmy Restday, která dělá nové podrážky, degradace a zpuchření gumy v podrážce více hrozí botám, které dlouhodobě leží ve skříni, než pravidelně nošeným

Výsledky rychlého průzkumu: průměrná doba, kdy k tomuto dojde u ne příliš intenzivně nošených pohorek je 7 let (interval 5 - 8). Přichází to zcela bez varování, příčinou je hydrolýza polyuretanu, u kterého to není vada ale bohužel očekávaná vlastnost. Nouzovou opravu řeší TESA, na delší trek jsou asi jedinou prevencí boty mladší 5 let. Lepidlo spíš nepomůže, vydrolený materiál lepit nelze, případně asi nejlépe Chemopren. Existují snad i podrážky s materiálem EVA mající zas jiné mouchy. Problém se bohužel nevyhýbá žádné značce.

I na takovou situaci je dobré myslet při výběru pojištění záchranné akce (technická závada je u mnoha pojišťoven ve výlukách)

Pilot v červené krabici nese na dálku objednané náhradní pohorky. Náklady doručení 150 SEK za cargo autobusem a ochota vrtulníkové společnosti.

Asolo - zcela rozdrolená podrážka

Salewa - odlepené podrážky, řešení pomocí telefonní dvoulinky.