Satelitní telefony

Satelitní telefony

Satelitní telefon je na mnoha místech planety stále jediná možnost komunikace, zde budeme mít na mysli zejména zavolání záchrany. Nejsem odborník na satelitní telefony, mám jen pár zkušeností z praxe, především z vyšších severních šířek, kam se satelitním telefonem jezdím jako průvodce a již jsem ho musela použít (jinak bychom pro pomoc na signál šli asi 3 dny a zraněnou účastnici neschopnou chůze museli nechat na místě).

  • není jedna síť, ale asi čtyři a každá je určená do jiných oblastí. Globální pokrytí by mělo mít Iridium, které je výrazně nejdražší.

  • většinou shodné: potřebujete telefon dané firmy a kredit, ale ten bývá jen na 30, 60 dní, nejlevnější sítě jako Inmarsat začínají na cca 50 USD/měs, Iridium je asi 3500 Kč/měs. Telefonování je extrémně drahé, ale horší je expirace kreditu.

  • každá síť má mapku pokrytí, ale okraje oblasti nejsou spolehlivé, informujte se přesně na místo, kam pojedete u odborníka (příklad - nejrozšířenější Inmarsat má sahat až po Nordkapp, ale má na severu Evropy v důsledku geostacionárních družic nad rovníkem již tak malý úhel vůči horizontu, že v realitě signál za polárním kruhem vůbec nechytíte, v hlubokém údolí ani mnohem jižněji). Takový telefon je k záchraně života naprosto k ničemu! Nespoléhejte tedy na pokrytí v okrajových oblastech, kde je kvalita uváděna již jako nižší. Nejproblematičtější jsou polární oblasti, kde je Iridium jedinou možností (myšleno zhruba od polárního kruhu na sever).

  • ještě rychleji než kredit odchází baterie, mějte alespoň jednu náhradní

  • kromě telefonů existuje zařízení SPOT, kterým lze vyslat nouzovou zprávu (obsahující pouze souřadnice), ale nemůžete nijak komunikovat. Z reálné zkušenosti řešení několika situací mi již přijde SPOT spíše jako dobrá věc pro uklidnění rodiny doma, ale naprosto k ničemu když se něco skutečně stane. Iridium vedle telefonů nabízí i WiFi router, který komunikuje s chytrým telefonem, přes který se realizuje volání.

  • ze satelitního telefonu nelze volat číslo 112, zařízení neví, do jaké země má zavolat. Zjistěte si lokální emergency číslo pro satelitní telefony, pro Švédsko to je +46 63 107 112. Hovor bude běžně zpoplatněn, bez kreditu tedy záchranu nezavoláte.

  • prodejna a půjčovna satelitních telefonů v ČR: https://www.navisat.cz/

  • další využití pro práci horského průvodce je řešení různých situací, které během akce nastanou, hlavně komunikace s vrtulníkovou společností ohledně doručení zásob - už se nemusíme domlouvat na pevné a nezměnitelné místo a čas týden dopředu, zavolání lodi z druhého břehu jezera atd., mnoho věcí nám telefon podstatně ulehčil a jde vyřešit věci, které by bez něj byly neřešitelné i když nejde zrovna o život