Čelovky

Jak se vyznat v čelovkách?

Čelovky mají spousty parametrů, ve kterých může být složité se vyznat a často jdou proti sobě (zkušenosti vycházející z roku práce pro jednoho z největších distributorů čelovek v ČR):

  • výdrž a zdroj energie: ideální je nabíjecí čelovka přes USB za podmínky, že akumulátor lze vyjmout a mít s sebou náhradní ať už další akumulátor nebo klasickou baterii. Čelovku s natvrdo zabudovaným akumulátorem doporučuji nekupovat. Stává se, že neznačkové akumulátory nemají avizovanou kapacitu (článek je doplněn třeba úplně jiným materiálem jen aby splňoval hmotnost). Nesledujte jen kapacitu (mAh), ale i napětí (V) a tyto hodnoty pronásobte a srovnejte kapacitu ve (Wh), př.: 2400 mAh x 1,2 V = 2,88 Wh zatímco 2400 mAh x 3,6 V = 8,86 Wh. Pozor: dobu výdrže výrobci obvykle uvádí v nejnižším režimu. Pozor: během nabíjení (z power banky) nemusí být dostupné všechny režimy, nejslabší vám na aktivitu venku asi stačit nebude, takže stejně budete potřebovat akumulátor vyměnit.

  • výkon (v lumenech): čím víc, tím líp? Výkon jde na úkor výdrže, vysoce výkonné modely se rychle vybíjí a zahřívají (často je maximální výkon omezen na velmi krátkou dobu a spíše marketingovým trikem). Myslete na okolí, v nočním lese nejste sami a oslnění může být nepříjemné až nebezpečné lidem i zvěři. Se silným světlem jste jak "v tunelu". Maximální výkon závisí na tom, na jaké aktivity si čelovku kupujeme - vysoký výkon se hodí na kolo, orientační běh, pro jeskyňáře, osvětlení plavidla, sjezd na skialpech, tedy spíše aktivity s každodenní možností nabíjet. Osobně nevidím užití pro výkony nad 500 lm vyjma kola a jednoznačně preferuji hmotnost, na treku je stejně nutné šetřit baterie. Otázkou je, zda za krátkodobý vysoký výkon stojí výrazně připlácet. Ideální je čelovka s režimy, které zhruba odpovídají vašim aktivitám a pamětí posledního zvoleného (více než 5 režimů se jeví spíše otravných).

  • červený režim: je velmi užitečný, ideálně aby šel zapnout bez projíždění bílých (na červenou nejde hmyz, neoslňuje - využijete jej při táboření, nebudí spolunocležníky, hodí se pokud potřebujete svítit někde, kde nechcete být viděni, při focení, neplaší zvířata což může být důležité jako pro vaší bezpečnost, tak zvěře). Dobré je i červené blikání na noční pohyb po silnici.

  • hmotnost (bývá na úkor odolnosti)

  • odolnost: osobně jsem čelovku nikdy nezničila a vždy jí dříve ztratím nebo morálně zastará (na rozdíl od skoro všeho ostatního), takže u mě hmotnost má přednost. Odolnost tlačí jak na cenu, tak na hmotnost. Měla by přežít pád z metru na zem a déšť, plnou vodotěsnost a odolnost potřebují jeskyňáři. Kdo vodotěsnost požaduje, měl by koukat po IP68, což je garance ponoru do 2 m (vodotěsná a voděodolná není to samé).

  • vychytávky: reflexní prvky, aby šla přidělat na helmu kterou potřebujete (pozor: někteří výrobci helem negarantují zachování vlastností helmy poté co na ní cokoli necertifikovaného danou firmou nalepíte - týká se zejména profesionálního použití), optimální regulace kužele světla a naklápění, indikace nabití.