Expediční strava
Expediční strava
Téma stravy na delších výpravách ven a do hor je nekonečné. Pokud se chcete vyhnout prefabrikátům "Vitana vaří za vás", minimalizovat odpad, nést co nejnižší hmotnost a případně máte ještě nějaké dietní omezení nebo trochu mlsný jazyk, možnosti se zužují a možná přijde vhod pár tipů:
dbejte na pestrost, patnáctý den to samé je na zešílení a myslete i na to, že energetický výdej venku je mnohem větší než doma
pokud to chcete jednoduše a neřešíte tolik cenu, pak pravděpodobně sáhnete po hotových sušených jídlech jako Lyofood, Travellunch a Adventure Menu (nejlepší reference slýchávám na Lyofood). Kdo šetří každý gram a nechce nést odpad, může si obsah sáčků doma přesypat do lehčích pytlíků a pak zalívat v ešusu.
skoro vše jde usušit i doma svépomocí, třeba i salámy, experimentujte
velmi pohodlně sušit jde i mražená zelenina, přímo z pytlíku lze vysypat do sušičky např. zelené lusky (uděláte je pak na špeku s bramborovou kaší), mrkev, směs na "Čínu", velmi dobře se suší i červená řepa či celer
co nechcete dělat sami, lze koupit, sušená zelenina se osvědčila z eshopu https://www.profikoreni.cz/ (doporučuji zejména papriku, rajčata, špenát). Další obchod s omezenějším sortimentem, ale s kamennými prodejnami v Praze je Svět oříšků, mají sušený česnek, cibuli a kořenovou zeleninu.
bramborovou kaši z pytlíku, rýži a těstoviny zná každý, prostřídat lze s pohankou, červenou čočkou, rýžovými nudlemi. Pokud vám něco nechutná ani doma, neberte si to na delší cestu na každý den.
sušené maso, nejlépe hovězí vydrží téměř neomezeně dlouho a je vynikajícím zdrojem bílkovin i základem večeře. Lze vyrobit doma nebo zakoupit. Prostřídat doporučuji se slaninou, špekem a tyrolskou šunkou. V severských zemích jsou běžně dostupné sušené ryby.
další univerzální potravina je tvrdý sýr, nejlépe balený po menších vakuovaných kusech, začne později plesnivět. Gurmánská varianta sýra, která výrazně zlepší chuť každého jídla je parmezán. Lze koupit již přímo strouhaný v zipovacích sáčcích a vydrží i déle než klasické tvrdé sýry. Jídla posune o úroveň výš a stačí ho velmi málo.
čokoláda, oříšky, sušené ovoce
proteinové a raw tyčinky, i ty lze vyrobit doma
nepodceňte množství čaje a nezapomeňte na sůl a nějaké koření
na snídaně jsou ideální instantní zalévací kaše, různé druhy na střídání. Některé drogerie mají lepší sortiment než supermarkety.
pokud si chcete jednou dopřát něco "lepšího", i v terénu dokážete vykouzlit palačinky či lívanečky z prášku
za každou cenu se vyhýbejte instantním jídlům s glutamátem, pád dní to jíst jde, ale pak se vám to velmi znechutí.
v ruskojazyčných zemích bývá možné koupit slazené kondenzované mléko (ekvivalent našeho Salko) ve šroubovacích sáčcích. Uděláte z něj puding, slazený čaj či kávu (sáček na fotce).
mějte jídlo rozpočítané po dnech a rozdělené do sáčků (třeba rýži už naváženou na jednotlivá jídla), aby se vám nestalo, že po týdnu dojdou zásoby. Šikovná je i tabulka, kde máte rozpis a postupně škrtáte a kontrolujete.