Expedice laponsko

Všechny výpravy, které zde najdete do Laponska jsou akcemi malých skupinek zhruba 4 - 10 účastníků, často dlouholetých kamarádů, kteří na Sever jezdí opakovaně, díky čemuž bývá skvělá parta, často vznikají kamarádství, která přetrvávají mnoho let. Jakoukoli akci vám připravím pro partu kamarádů i individuálně podle vašich představ.

Jak to na akcích vypadá? Plánování probíhá v kontaktu s přihlášenými (čím dříve se ozvete, tím lépe). Výhodou vůči CK je větší flexibilita, možnost změnit program z důvodu počasí, zpoždění letu apod. (po dohodě všech účastníků). Před nákupem letenek se všemi zájemci osobně proberu představy a očekávání abychom byli všichni "na stejné vlně" a nedošlo k přecenění sil. Ačkoli jezdíme na odlehlá místa, výpravy v žádném případě nejsou nijak extrémní ani vyžadující extra kondici, spíše zkušenost a vhodné vybavení. Kromě plánu A se snažím vždy mít i plán B.


Nejunikátnější evropská divočina, velehory na severu Švédska. TOP (nejen) evropské přírody.

Kromě Sareku vám můžu připravit výpravu kamkoli jinam v horách severního Švédska, v dopravně mnohem snáze a rychleji dostupné oblasti nejvyšší hory Švédska Kebnekaise - Abisko, ale stále mimo Kungsleden tak, že se podíváte do nádherných opuštěných údolí a pokud podmínky umožní, vystoupíme na některé vrcholy nebo dojdeme k čelům ledovců. Stejně jako pro návštěvu Sareku, je i sem nejlepší se vypravit na sklonku léta, případně začátkem září, maximálně však do poloviny, kdy obvykle přichází první sněžení. Jak v Sareku, tak v oblasti Kebnekaise lze za ekonomicky přijatelných podmínek výpravu zpestřit vyhlídkovým letem vrtulníkem, případně jej využít k odlehčení batohů zásobováním v průběhu výpravy na některou z chat. Na některých chatách si užijeme i sauny.


Backcountry putování se saněmi obvykle kolem Velikonoc. Čeká nás jiskřivý prašan, působivé velehorské scenerie, dlouhé dny ale stále ještě šance na pozorování polární záře. Vybírám méně frekventované úseky, často na švédské i norské straně, ale vždy po chatách pro případ nouzového zázemí. Díky saním je i expediční lyžařské putování poměrně snadné a bezpečné. 

Kromě běžkařského putování se nabízí i pobyt ve střediscích na ježdění po perfektně upravených tratích nebo zimní poznávací program s návštěvou Icehotelu, jízdou na sněžných skútrech, psím spřežením, pozorování polární záře či návštěva největšího pozemního rudného dolu světa v Kiruně.


2024: Po dohodě s přihlášenými vyhrála oblast mezi Abiskem a nejvyšší horou Švédska Kebnekaise, ale vydáme se do hor mimo Kungsleden přes sedlo Mårma. Pokud počasí bude přát, pokusíme se vystoupit na některý z okolních vrcholů kolem 1900 metrů nad ledovce. Pro odlehčení batohů zvažujeme využití vrtulníku a uložení zásob na jedné z chat, přes kterou půjdeme.

 Zbylý čas bychom využili k návštěvě nejsevernějšího národního parku Švédska Vadvetjåkka s prodloužením do Norska, NP Rohkunborri.  

Aktuálně je kapacita ještě pro zhruba 3 účastníky. Už máme letenky do Kiruny na termín 24.8 - 9.9. Předpokládané náklady asi jako v loňském roce.

V roce 2022 a 2023 se osvědčil model dvou až tří kratších treků v maličké skupině pro účastníky minulých ročníků jiných zájezdů a další zájemce. Akci pořádám velmi neformálně, náklady na akci si platí každý sám přímo dodavateli plus příspěvek na průvodce (14ti-denní akce v roce 2023 účastníky vyšla na cca 19 000 v čemž jsou letenky, veškerá doprava v Norsku, ubytování 2x hostel a příspěvek na průvodce). Od ostatních výprav se akce liší menší organizovaností, prošlapáváním nových cestiček, ale účastníci se kromě klikání jízdenek v aplikacích nemusí o nic starat. 2022 jsme prošli NP Svartisen-Saltfjellet, okruh kolem největšího švédského ledovce Sulitjelma a západ NP Padlejanta a přešli Lofoty, v roce 2023 NP Ånderdalen na ostrově Senja, NP Reisa a nejvyšší horu Finska Halti (2023). Fotogalerie 2022  Fotogalerie 2023 


Pohodové putování finskými národními parky se sběrem lesních plodů v druhé polovině září. Možné se stany i po rezervovaných srubech. Večery u ohně, polární záře, možnost rybaření. Pro rok 2024 mám tento zájezd vypsaný pro CK Inspira.


K některým výpravám mám v průběhu roku cestovatelské přednášky

Pauza na svačinu ve švédských horách.

Podzimní Laponsko a večerní posezení u ohně.