Zájezdy

Všechny zájezdy, které zde najdete do Laponska (CK Adventura) jsou výpravy malých skupin od zhruba šesti do maximálně dvanácti účastníků, často i dlouholetých kamarádů, kteří do své oblíbené destinace jezdí opakovaně, díky čemuž bývá na zájezdech skvělá parta a velmi neformální atmosféra.

Léto / podzim 2021 a zima / jaro 2022:

Národní park Sarek - Náročnější trek poslední skutečnou evropskou divočinou, odlehlými velehorami švédského Laponska mimo cesty s podporou vrtulníku, který nám ukrátí vzdálenost a zajišťuje zásobování abychom nenesli zátěž na celé dva týdny na treku. Odměnou nám bude naprosto unikátní a neporušená příroda.

Severský treking v barvách podzimu - Zájezd navazující na trek v NP Sarek směřující do mnohem dostupnější oblasti hor kolem Kebnekaise, ale ani na tomto treku nepůjdeme po cestách jako Kungsleden, ale pronikneme hlouběji do hor. Ideální termín na polární záři.

Švédským Laponskem na běžkách - Backcountry putování se saněmi ve velikonočním termínu po Kungsleden z Kvikkjokku kolem Sareku pod Kebnekaise. Čeká nás méně frekventovaný úsek Kungsleden, jiskřivý prašan, působivé velehorské scenerie, dlouhé dny ale stále ještě šance na pozorování polární záře.

Zimní Kiruna - Zimní poznávací zájezd za aktivitami v Laponsku: skútry, psí spřežení, návštěva Icehotelu, NP Abisko se stanicí pro pozorování polární záře a návštěva největšího podzemního rudného dolu světa.

Hranice Švédska jsou otevřené. Na zimu 2021 běžky ve Finsku a Norsku neplánujeme z důvodu prozatím uzavřených hranic (stav listopad 2020). Finsko má hranice pro turistické cesty setrvale zavřené od března 2020 a Norsko vstup podmiňuje desetidenní karanténou v hotelu, kterou nelze nijak nahradit.

Podle situace zda Norsko otevře hranice:

Treking v norských NP Jotunheimen a NP Reinheimen, tedy Domově Obrů a Domově Sobů, který byl naplánován na srpen 2020, ale z důvodu povinné karantény pro občany ČR v Norsku byl nahrazen trekovým programem ve středním Švédsku.

Lyžařské trasy ve Švédsku i Finsku každoročně střídáme tak, že na sebe navazují, aby se co nejméně úseků opakovalo a mnozí s námi jezdí opakovaně. Švédské trasy v oblasti Kebnekaise - Abisko - Narvik často přecházejí i na několik dní na norskou stranu. Na výběr je chatová i stanová varianta, s možností ústupu do chaty při špatných podmínkách. Švédské trasy jsou lyžařsky náročnější, pohybujeme se ve vyšších horách a za dobrých podmínek jsou možné i jednodušší vrcholové výstupy (na které stačí backcountry běžky se stoupacími pásy). Technicky lze terén přirovnat k hřebenům Krkonoš. Chaty jsou komfortnější a často je k dispozici sauna. Zdejší hory lze označit za nejdivočejší hory průchozí na běžkách a poslední jistý sníh v Evropě mimo ledovec. Ve Finsku jezdíme do NP Urho Kekkonen, Pallastunturi, na Halti a Trojmezí. Spí se v rezervovaných srubech. Pohybujeme se ještě v zalesněné krajině, kde se líbí romantickým zálesákům. Na rozdíl od Švédska reálně hrozí prošlapávání hlubokého sněhu a výjimečně i bažinaté úseky s otevřenou vodou. Část tras ve Finsku může vést i po rolbovaných tratích, zejména v pohoří Pallastunturi.

K některým zájezdům mám v průběhu roku cestovatelské přednášky

Průvodcuji tyto zájezdy: Vodopády a ledovce Norska, Národní parky Norska, Severská romance, Fjordexpress, S polární září nad hlavou, Výprava do nitra Islandu, Sopky a ledovce Islandu, Madeira.

Pauza na svačinu ve švédských horách.

Podzimní Laponsko a večerní posezení u ohně.