Expedice laponsko

Všechny výpravy, které zde najdete do Laponska jsou akcemi malých skupin od zhruba pěti do deseti účastníků, často dlouholetých kamarádů, kteří do své oblíbené destinace jezdí opakovaně, díky čemuž bývá skvělá parta, často vznikají kamarádství, která přetrvávají mnoho let.

Náročnější trek poslední skutečnou evropskou divočinou, odlehlými velehorami švédského Laponska mimo cesty s podporou vrtulníku, který nám ukrátí vzdálenost a zajišťuje zásobování abychom nenesli zátěž na celé dva týdny na treku. Odměnou nám bude naprosto unikátní příroda nejen v evropském, ale i světovém měřítku (rezervace UNESCO) připomínající spíše Aljašku (max. 10 účastníků). Více o Sareku a charakteru akce v online promítání (přednáška na youtube). Ideální je termín na přelomu srpna a září (odlet po 20.8, 14 - 16 dní). Trasa v Sareku není pevně daná, definitivně se domlouvá až na heliportu s piloty podle aktuálních vodních stavů a předpovědi počasí na nejbližší dny. Na expedici bylo několik účastníků vícekrát, trasu upravujeme tak, aby poznali co největší část parku. Za dva týdny zdaleka celý park projít nelze. Svou magií přitahuje k opakovaným návratům.

Severský treking v barvách podzimu - navazuje na trek v NP Sarek směřující do mnohem dostupnější oblasti hor kolem Kebnekaise, ale ani na tomto treku nepůjdeme po cestách jako Kungsleden a pronikneme hlouběji do hor. Možné jsou i jiné trasy na přání na švédské i norské straně. Náročnost podle požadavků skupiny. Termín druhý týden září.

Backcountry putování se saněmi obvykle kolem Velikonoc. Čeká nás méně jiskřivý prašan, působivé velehorské scenerie, dlouhé dny ale stále ještě šance na pozorování polární záře. Vybírám méně frekventované úseky, často na švédské i norské straně, ale vždy po chatách pro případ nouzového zázemí. Díky saním je zájezd vhodný i pro ty, kdo mají v létě problém s nesením batohu.

Lyžařské trasy ve Švédsku i Finsku každoročně střídáme tak, že na sebe navazují, aby se co nejméně úseků opakovalo a mnozí s námi jezdí opakovaně. Švédské trasy v oblasti Kiruna - Narvik často přecházejí i na několik dní na norskou stranu. Na výběr je chatová i stanová varianta, s možností ústupu do chaty při špatných podmínkách. Pohybujeme se ve vyšších horách a za dobrých podmínek jsou možné i jednodušší vrcholové výstupy (na které stačí backcountry běžky se stoupacími pásy). Technicky lze terén přirovnat k hřebenům Krkonoš s fantastickými sceneriemi. Chaty jsou komfortnější a často je k dispozici sauna. Zdejší hory lze označit za nejdivočejší hory průchozí na běžkách a poslední jistý sníh v Evropě mimo ledovec. Ve Finsku jezdíme do NP Urho Kekkonen, Pallastunturi, na Halti a Trojmezí (okolí jezera Kilspisjärvi). Spí se výhradně rezervovaných srubech. Pohybujeme se ještě v zalesněné krajině, kde se líbí romantickým zálesákům. charakter je spíše šumavský (s výjimkou oblasti Trojmezí která odpovídá Švédsku). Na rozdíl od Švédska reálně hrozí prošlapávání hlubokého sněhu a výjimečně i bažinaté úseky s otevřenou vodou. Nelze říci, že by Finsko bylo jednodušší, hluboký sníh a bažiny jsou pro postup mnohdy podstatně náročnější než švédské velehory s ubitými pláněmi. Část tras ve Finsku může vést i po rolbovaných tratích, zejména v pohoří Pallastunturi, tento zájezd je nejjednodušší.

Zimní Kiruna - Zimní poznávací zájezd za aktivitami v Laponsku: skútry, psí spřežení, návštěva Icehotelu, NP Abisko se stanicí pro pozorování polární záře a návštěva největšího podzemního rudného dolu světa. Nenáročný program, ideální pro firmy.

K některým výpravám a zájezdům mám v průběhu roku cestovatelské přednášky

Pro CK Perisope provázím tyto zájezdy: Vodopády a ledovce Norska, Národní parky Norska, Severská romance, Norské fjordy, S polární září nad hlavou, Výprava do nitra Islandu, Sopky a ledovce Islandu, Madeira.

Pauza na svačinu ve švédských horách.

Podzimní Laponsko a večerní posezení u ohně.