Sarek

Národní park Sarek je považován za poslední evropskou divočinu, ale svou nedostupností, odlehlostí a rázem krajiny je unikátní i ve světovém měřítku. Sarek je nejstarším národním parkem Evropy, společně s parky Stora Sjöfallets, Padjelanta, Muddus a Rago tvoří největší souvisle chráněný komplex evropské přírody a oblast je zapsána na seznamu UNESCO jako rezervace Laponia. Pouze v Sareku však platí nejpřísnější pravidla ochrany přírody, která mimo jiné zakazují vybudování jakýchkoli cest, značení a infrastruktury, takže sem pronikne opravdu jen minimum turistů. Výprava do Sareku je považována za to nejdivočejší, co lze v Evropě podniknout – přirovnat jej lze spíše k Aljašce, než k jakýmkoli jiným evropským pohořím. Žijí zde největší evropští losi, medvědi či rosomáci, ale setkáme se spíše se stádečky sobů. Uvidíme i evropský geologický unikát – nunataky, izolované skalnaté vrcholy obtékané pevninským ledovcem, typické například pro Grónsko či Antarktidu.

Treking je logisticky náročný. Zahájíme ho přeletem vrtulníkem na hranice národního parku, protože dále na jeho území již vrtulník nesmí. Odtud se vydáme se do centrálního Sareku, kde za příznivých podmínek vystoupíme na některé z atraktivních vrcholů, které jsou dostupné bez lezeckého a ledovcového vybavení. Dlouhý treking nám výrazně usnadní další vrtulník, který nám do místa, kde se opět dotkneme hranic parku, dopraví proviant na druhou část treku. Díky tomu si užijeme půvabů severské přírody bez nadměrně těžkých batohů. Komárů se na sklonku léta obávat nemusíte, naopak nás potěší hojnost morušek, borůvek i brusinek a také již začíná období polární záře.

Program

1.–2. den Letecky Praha – Stockholm – Kiruna, nejsevernějšího města Švédska a novodobého centra švédského Laponska. Dozvíme se zajímavosti o největším podzemním rudném dole světa a s tím souvisejícím stěhováním města, které má plnou podporu místních obyvatel. Přejezd na heliport (asi 350 km), let vrtulníkem na hranici NP Sarek. Místo přistání a začátku treku závisí na aktuálním počasí a vodních stavech místních toků.

3.–15. den Putování srdcem NP Sarek. Půjdeme dechberoucí divočinou zcela nezasaženou civilizací, mezi vysokými štíty a ledovci. Charakter zdejší krajiny je v Evropě neopakovatelný – masivy skandinávského i alpínského charakteru oddělují široce modelovaná údolí s říčkami i mohutnými vodními toky. Užijeme si snad všechny představitelné typy terénu: příjemné horské louky, pohodlné sobí stezky, ale také bažiny, prodírání hustou vegetací, suťoviska, sněhová pole i brody potoků a říček. Místy bude doslova modro zralými borůvkami. Podle počasí uskutečníme výstupy nalehko na některé z dostupných vrcholů, možná i na jednu z dvoutisícovek. Výhledy z vrcholů obklopených ledovci na systémy močálových jezer jsou zcela neopakovatelné. Místo vrcholových túr je možný i odpočinek a čas je zároveň rezervou pro případ nepřízně počasí. Zhruba v polovině se setkáme s vrtulníkem, který nám dopraví proviant na druhou část treku.

16.–17. den Návrat do Kiruny. Letecky zpět do Prahy.


Termín: přelom srpna a září.

Minimální počet účastníků 6, maximální 10. Orientační cena 30 - 35 000 v závislosti na počtu účastníků, ceně letenek a míře využití vrtulníku.

Náročnost a terén: trekování Sarekem není náročné technicky (neleze se), ale na výdrž. Je třeba kvalitní vybavení, zejména pohorky a membránové oblečení a být připraven na naprostou odloučenost od civilizace, absenci cest, mostů. Terén je rozmanitý: příjemné horské louky, ale čeká nás i prodírání hustou vegetací, bažiny kde je nutné přezout se do sandálů, suťová a sněhová pole. Je třeba počítat i s delší nepřízní počasí.

Trasa není předem pevně daná, vychází z aktuálních podmínek, tedy vodních stavů v náročnějších brodech, předpovědi počasí, lokální dopravy, domluvy s piloty a výkonnosti skupiny. V Sareku jsem trekováním strávila více jak 4 měsíce a odvedla 9 výprav, prošlá mám všechna údolí a mnohé vrcholy, přesto mě neustále baví a vrací se sem i mnozí účastníci, jejichž přání také zohledňujeme.


Více se o Sareku dozvíte z virtuální přednášky a fotogalerií (Sarek najdete v devíti albech).