Přednášky a promítání

Aktuální přednášky:

Máte zájem o přednášku "u vás" na festivalu, v knihovně, škole nebo jiné akci? Ozvěte se, termín určitě najdeme.

Nejčastěji přednáším o Laponsku - odlehlých národních parcích za polárním kruhem ve Švédsku, Norsku a Finsku, ale i dalších cestách z posledních let - zejména Střední Asie, kde jsem strávila téměř 4 měsíce, ale můžeme se virtuálně vydat i na lyže na Špicberky, do Ománu, Íránu a dalších zemí.

Laponsko

Čtyřdílný cyklus promítání z různých regionů Laponska. První tři díly jsou převážně švédské, poslední zimní míří do Norska, Švédska i Finska. Laponské série a pátý díl od Islandu vznikly jako náhrada za zrušené přednášky kvůli koronaviru vznikla online promítání. Pokud se vám série videí líbí, podpořte prosím natáčení formou virtuální vstupenky na účet: 1021959629/5500. 

I. díl: Kebnekaise a Kungsleden

Trekování v oblasti nejvyšší hory Švédska Kebnekaise: popis výstupu na Kebnekaise (2098) a zajímavosti s Kebnekaise související: co je nyní skutečně nejvyšším vrcholem Švédska? Připomeneme havárii letadla z roku 2012. Vydáme se na putování po švédské královské cestě Kungsleden, podíváme se i mimo její nejchozenější část severního úseku, kde se vesluje přes jezera. Především však zavítáme na méně známá nádherná místa v horách mimo Kungsleden, projdeme několik horských sedel v centru hor. Na závěr se vypravíme na švédsko-norské pomezí mezi Abiskem, Riksgränsen a do přilehlé horská oblast na norské straně přezdívané Narvické hory (Narvikfjellene). 

II: díl: Kiruna a Icehotel

Nejsevernější švédské město Kiruna a důl na železnou rudu, který život ve městě ovlivňuje úplně ve všem, nyní se část města za souhlasu valné většiny obyvatel stěhuje: proč, jak a kam? Jak se každodenní život přizpůsobuje extrémně nízkým teplotám, polární noci, ale i jaké jsou zde možnosti trávení volného času nebo jak se slaví Vánoce? Nahlédneme i do nedalekého Jukkasjärvi, kde stojí první ledový hotel světa a nejstarší kostelík švédského Laponska. Zmíníme i kosmický výzkum a proč je v Kiruně socha rakety. 

III: díl: NP Sarek - poslední evropská divočina

Putování NP Sarek, který je nejen nejstarším evropským národním parkem, ale především symbolem evropské divočiny díky nejpřísnějšímu režimu ochrany přírody. Nejsou zde žádné cesty, potoky a řeky je třeba přebrodit. Pokud se však člověk dostane opravdu do nesnází, dají se odtud koupit i náhradní boty a zajistit jejich doručení vrtulníkem! Charakterem krajiny připomíná spíše Aljašku, podle toho se mu i přezdívá. Na seznamu UNESCO jej najdeme jako oblast Laponia. V Sareku leží nejkrásnější evropská říční delta s neprostupnými močály. Je domovem losů, medvědů, rosomáků, rysů a sobích stád. Nachází se zde poslední nunatky, neboli štíty vystupující z ledovce mimo Antarktidu, Svalbard a Grónsko. V zelených údolích na sklonku léta dozrávají lány obřích borůvek, morušek a brusinek, které zde nemá kdo vysbírat. Fotografie a vyprávění z osmi dvoutýdenních výprav. 

IV. díl: Laponská zima a backcountry

Ve Finsku se vypravíme do lesů a za romantikou srubů, ale i upravenými tratěmi, ve Švédsku a Norsku do vyšších hor mezi štíty a ledovce. Uvidíte jak probíhá putování na turistických (backcountry) běžkách se saněmi, kdy se v relativním pohodlí můžete cítit jako skuteční polárníci a jak se liší krajina a náročnost terénu jednotlivých zemí a oblastí i některá úskalí. Zasníme se, jaké to je sedět v sauně a za oknem pozorovat polární záři nebo putovat se zápřahem či rybařit u dírky. Nezapomeneme ani na skútry. 

Island

Ostrov objedeme nejen kolem dokola po okružní silnici číslo 1, ale vydáme se i do vnitrozemí dostupného pouze terénními auty schopnými brodění řek. Projdeme si jak nejpopulárnější islandský trek Laugavegur, tak druhý podél řeky Jökulsá á Fjöllum, zavítáme na Vestmanské ostrovy, do odlehlých Západních fjordů, vypravíme se za velrybami nebo k sopkám Askja a Laki. Vystoupíme na nejvyšší horu Islandu Hvannadalshnjúkur (2110) i nejvyšší horu mimo ledovec, Snaefell (1833).  Výběr z fotografií z několika měsíců strávených na Islandu touláním pěšky i autem v rámci soukromých cest i jako průvodce.