Expediční lékárna

Lékárna

Nejsem zdravotník, o cestovní lékárně se zmíním tedy jen okrajově co se nám osvědčilo.

  • při cestování ve skupině určit seznam věcí, u nichž se dá očekávat větší spotřeba a ty si bere každý sám (náplasti, obvazy, obinadlo, ibalgin, živočišné uhlí apod.)

  • úspora hmotnosti a místa: platíčka s léky zezadu přelepit izolepou, aby nevypadly a vzít jen příbalové letáky bez krabiček, případně opsat expiraci.

  • co mám vždycky: náplasti Compeed - doslova zázrak na puchýře (každý svoje, lezou docela do peněz), něco na alergii, antibiotika (rozumný praktik vám je za úhradu napíše) a kamkoli s nižším hygienickým standardem nebo kde se v horách pase desinfekci do vody (Micropur) a něco na průjmy, do rizikovějších zemí ideálně Ercefuryl

  • na skupinu (léčiva, která nejsou na předpis a spotřeba nebývá veliká): desinfekce tekutá a Betadine mast na hnisající rány, Panthenol na spáleniny, Voltaren na kolena apod., oční kapky, rukavice, nůžky, sterilní jehly, termofólie, pastilky na kašel (v zimě každý svoje), mastný tyl na popáleniny, náplast hladká (i na opravy), na akce kde se pravidelně musí do vody beru na menší oděrky Novikov (zelená desinfekce)

  • expedice daleko od civilizace a do rizikovějších zemí - složitější situace: jedovatí živočichové - alergická reakce, výškovka, šití, antimalarika

Právní problém: laik není oprávněn komukoli poskytovat léčiva. Pokud to v dobré víře uděláte a něco se stane, budete za to trestně odpovědní. Jako průvodce to mám vysloveně zakázáno. Léky na předpis by měl mít každý svoje a nechtít je po někom jiném.

Varování: některé země můžou zakazovat dovoz léčiv, který v dané zemi není registrovaný i pro vlastní potřebu. Z důvěryhodného zdroje vím o zabavení injekcí proti trombóze v letadle na cestě do USA a to již na letišti v Praze ačkoli to bylo jen na cestu tam a zpět. Bezpečnostní kontrola požadovala certifikát v angličtině nebo léčivo, které je v USA registrováno.

Historka ze zájezdu: třetí den koukám na řidiče jak má pusu jak sysel až z něj vylezlo, že se bojí zubaře, tak tam 20 let radši nešel. No a den před odjezdem už to nešlo, tak musel zub ven. Zubař mu k tomu napsal antibiotika, ale pan řidič recept rovnou zmuchlal a hodil do koše... Nezačít je brát se pochopit dá, ale nevyzvednout a nevzít s sebou?