Expediční lékárna

Lékárna

Nejsem zdravotník, o cestovní lékárně se zmíním tedy jen okrajově co se nám osvědčilo.

  • při cestování ve skupině určit seznam věcí, u nichž se dá očekávat větší spotřeba a ty si bere každý sám (náplasti, obvazy, pružné obinadlo, ibalgin, živočišné uhlí, pastilky na kašel apod.)

  • úspora hmotnosti a místa: platíčka s léky zezadu přelepit izolepou, aby nevypadly a vzít jen příbalové letáky bez krabiček, případně opsat expiraci.

  • co mám vždycky: náplasti Compeed - zázrak na puchýře (každý svoje, lezou docela do peněz), něco na alergii, antibiotika (rozumný praktik vám je na delší výpravu mimo civilizaci za úhradu napíše) a kamkoli s nižším hygienickým standardem nebo kde se v horách pase desinfekci do vody (Micropur) a něco na průjmy, do rizikovějších zemí ideálně Ercefuryl

  • na skupinu (léčiva, která nejsou na předpis a spotřeba nebývá veliká): desinfekce tekutá a Betadine mast na hnisající rány (dlouhodobě mokré pohorky umí nepříjemnosti), Panthenol, Voltaren, oční kapky, náplast hladká (i na opravy), na akce kde se pravidelně musí do vody beru na menší oděrky Novikov

Varování: některé země můžou zakazovat dovoz léčiv, která v dané zemi nejsou registrována i pro vlastní potřebu (vyžaduje se certifikát v angličtině).

Historka ze zájezdu: třetí den koukám na řidiče jak má pusu jak sysel až z něj vylezlo, že se bojí zubaře, tak tam 20 let radši nešel. No a den před odjezdem už to nešlo, tak musel zub ven. Zubař mu k tomu napsal antibiotika, ale pan řidič recept rovnou zmuchlal a hodil do koše.