Finsko barvy podzimu

Finským Laponskem v barvách podzimu - trek NP Urho Kekkonen

Ruska se na severu Finska přezdívá nejbarevnější části roku, krajina hraje neuvěřitelnými barvami, všude plno obrovských brusinek a hub. Komáři jsou již pryč a nastává období polární záře, kdy ji mohou vidět i ti, kteří se nechtějí vydat za polární kruh v zimě, přitom je druhá polovina září jedním z nejlepších období pro pozorování a současně využijeme státního svátku. Naším cílem bude vyhlášený národní park Urho Kekkonen a okolí jezera Inari, které je kulturním centrem finského Laponska. Putování zahájíme ve východní části parku při ruské hranici. Krajina parku je pestrá, od severských lesů, přes zařízlé soutěsky potůčků a řek po holé kopce, dosahující výšek 600–700 m. Ve východní části nejsou značené cesty, budeme sledovat sobí stezky. Odměnou nám bude šance spatřit pasoucí se soby, bělokury, možná i polární lišky, losy či stopy medvěda a rosomáka. Park Urho Kekkonen je zkrátka rájem zálesáků a romantiků. Večery a pauzy během dne můžeme trávit u ohně. Nocovat budeme v krásných sroubcích uprostřed divočiny, které jsou sice skromné, ale útulné, čisté a příjemné.

Orientační program:

1. Den: Letecky Praha – Helsinky – Ivalo, ubytování.

2. Den: Přesun autem na začátek treku na hraniční přechod Raja-Jooseppi (cca 100 km), odkud se vydáme nejprve podél ruské hranice a pak se stočíme na západ podél řeky Lutto k prvnímu srubu.

3. - 7. Den: Putování parkem Urho Kekkonen mezi sruby směrem z východu na západ. Pomyslným centrem parku zhruba v polovině trasy je jezero Luirojärvi, na jehož břehu leží populární srub se saunou, kterou si užijeme se vším všudy – naštípeme si dřevo a vodu doneseme z jezera, ve kterém se pak můžeme zchladit. Denní úseky zhruba 15 – 20 km lesním terénem nebo po pláních nad hranicí lesa. Nalehko vystoupíme na nejvyšší vrchol Sokosti (718 m) nad jezerem Luirojärvi, případně i na některé další hory, a navštívíme známou “Ďáblovu soutěsku” Pierunporti.

8. - 9. Den: Návrat do Inari, odtud se vydáme na vyhlídkovou horu Otsamo, na jejímž vrcholu je malý srub. Jezero Inari odtud budeme mít jako na dlani. Zpět půjdeme podél burácejících peřejí řeky Juutuanjoki. Můžeme se vydat i k nejstaršímu kostelíku ve finském Laponsku u jezera Pielpajärvi, navštívit muzeum sámské kultury Siida a sámský parlament nebo na vyhlídkovou plavbu lodí po jezeře.

10. den: Odlet přes Helsinky do Prahy.

Vypravit se lze i do jiné oblasti či národního parku jako trek kaňonem v rezervaci Kevo, národní park Lemmenjoki se zlatokopeckými osadami, přechod pohoří Pallastunturi a další dle přání.