Trpíte na bolestmi uší při startu a přistání? Pomoc je jednoduchá, zacpěte si nos a prodýchněte do něj, tlaky se vyrovnají.
Létáte často? Pak se vyplatí zřídit si účty bonusových programů aerolinek, které využíváte častěji. Vyjma nízkonákladových společností je většina společností v Evropě v jedné ze tří hlavním aliancí: Star Alliance, Sky Team a Air One. Body si vzájemně započítávají. Je lhostejné, zda letíte soukromě či pracovně nebo ve skupině s cestovní kanceláří, míle či body vždy získává cestující na svůj účet.
Nápoje během letu a přestupu při odletu z Prahy, na terminálu 2 je to jednoduché, bezpečnostní kontrolu projdete s prázdnou lahví a naplníte následně. Na terminálu 1 je situace složitější, některé gaty mají poslední zdroj vody ještě před bezpečnostní kontrolou, ale zde platí výjimka, cestující může mít litr vody i u bezpečnostní kontroly a nebude vám zabavena. Mnohá velká letiště od roku 2023 zavádí kontroly přístroji CT, v takovém případě jsou tekutiny neomezené a již není nutné ani vytahovat elektroniku.
Nákup letenky u přeprodejce: stává se, že u provizního prodejce (firmy jako kiwi.com, gotogate, momondo a další) letenku najdete levněji (prodejce vám vyhodí např. skyscanner), ale jak se říká "nechci slevu zadarmo". Vystavujete se rizikům že budete mít nevědomky tarif bez zavazadel, dalším poplatkům za jakoukoli změnu kromě poplatků letecké společnosti. Těch pár stovek oproti stejné letence přímo u aerolinky za to často nestojí.
Je něco, co nesmím dát do odbaveného zavazadla? Ano, hořlaviny. Z běžných věcí se to týká repelentů (rozhodující je piktogram hořlaviny), zapalovačů, sirek, baterií a akumulátorů. Baterie, akumulátory, sirky a zapalovače je však možné přepravovat na palubě v příručním zavazadle. Repelent přepravit nelze vůbec stejně jako plynovou kartuši! Zapomenutí čehokoli z těchto věcí může vést k rozbalení zavazadla pracovníky letiště ve vaší nepřítomnosti.
Cesta pouze s příručním zavazadlem: Podle mezinárodních předpisů by měl být povolen nůž s čepelí do 6 cm (a šíře 1,3 cm), což splňuje klasická rybička, kterou stále lze koupit. Prozatím vyzkoušeno na letišti v Praze (tady se jen znale usmáli), v Istanbulu, Muscatu a Stockholm Skavsta a všude bez problémů. Vzhledem k ceně cca 90 Kč by zabavení zas nebyla taková tragédie. Stan řešíme tak, že nebereme kolíky a v prvním železářství koupíme hřebíky, které před odletem vyhodíme. Tyčky také nikdy problém nebyly. Trik s lahví: díky tomu, že do BPA-free lahví lze lít vroucí vodu, ušetříme nádobu a objem lze vyplnit dalšími věcmi. U aerolinek s malými příručkami (Ryanair, Wizzair) oceníte jakýkoli ušetřený objem.