Fotoaparát

Foťák do hor a na cesty

Fotím, fotíš, fotíme...

Často se mě někdo ptá čím fotím. Výběr foťáku na cesty byl běh na dlouhou trať mnoha kritérií, která se vzájemně částečně popírají. Požadavky byly (seřazeno podle důležitosti od nejvyšší k nejnižší - zhruba):

  • kvalita fotografií a čipu

  • aby si dobře poradil s dlouhými časy - fotím polární záři (to je již odpověď na otázku proč ne telefon)

  • hmotnost (dobrý fotograf by toto kritérium neměl mít na prvních místech, ale foťák který neunesu se stanem a jídlem na dva týdny do hor mi je k ničemu)

  • cena do 20 000, spíš do 15 000, abych se o něj nemusela extra bát (znám se)

  • spíše širokoúhlý krajinářský objektiv

  • možnost našroubovat polarizační filtr, ukládat do formátu RAW

  • hledáček - ten padl za oběť kritériím výše stejně jako zrcadlovka

Výsledek: od roku 2015 mám SONY alpha 5000 s objektivy 16 - 50 mm a 55 - 210 mm (a zjistila jsem že teleobjektiv používám velmi zřídka). Většina fotografií na mé Zoneramě a Shutterstocku je tedy z něj.

Zkušenosti: jako kompromis na focení hor určitě dobrá volba. S čím ale bojuji je noční ostření a to i v plně manuálním režimu, občas prostě nezaostří. Nepomohl ani servis SONY. Výměnné objektivy s sebou také přinesly starost občasného čištění čipu. Občas se stane, že po spuštění nezačne normálně fungovat ale musí se opakovaně zapínat a vypínat. Další slabinou je makro, to dopadá hůř než z kompaktu nebo telefonu. Kromě hmotnosti se ukázalo jako podstatné, že objem mi umožňuje mít foťák v horní kapse batohu a vytáhnout ho z batohu na zádech nebo nést poměrně komfortně celý den přes krk, čímž vznikne mnohem víc zajímavých fotek než bylo z předchozího podstatně většího foťáku, který jsem musela vyndat z batohu. Poměr cena, výkon, hmotnost je myslím velmi slušný a můžu jej a následovníky doporučit. Stativ beru na akce, kde předpokládám noční focení, zejména polární záře, případně večery u ohně apod.