Fotím, fotíš, fotíme...
Často se mě někdo ptá čím fotím. Výběr foťáku na cesty byl běh na dlouhou trať mnoha kritérií, která se vzájemně částečně popírají. Požadavky byly (seřazeno podle důležitosti od nejvyšší k nejnižší - zhruba):
kvalita fotografií a čipu
aby si dobře poradil s dlouhými časy - fotím polární záři (to je již odpověď na otázku proč ne telefon)
hmotnost (dobrý fotograf by toto kritérium neměl mít na prvních místech, ale foťák který neunesu se stanem a jídlem na dva týdny do hor mi je k ničemu)
cena do 20 000, spíš do 15 000, abych se o něj nemusela extra bát (znám se)
spíše širokoúhlý krajinářský objektiv
možnost našroubovat polarizační filtr, ukládat do formátu RAW
hledáček - ten padl za oběť kritériím výše stejně jako zrcadlovka
Výsledek: od roku 2015 mám SONY alpha 5000 s objektivy 16 - 50 mm a 55 - 210 mm (a zjistila jsem že teleobjektiv používám velmi zřídka). Většina fotografií na mé Zoneramě je tedy z něj.
Zkušenosti: jako kompromis na focení hor určitě dobrá volba. S čím ale bojuji je noční ostření a to i v plně manuálním režimu, občas prostě nezaostří. Nepomohl ani servis SONY. Výměnné objektivy s sebou také přinesly starost občasného čištění čipu. Občas se stane, že po spuštění nezačne normálně fungovat ale musí se opakovaně zapínat a vypínat. Další slabinou je makro, to dopadá hůř než z kompaktu nebo telefonu. Kromě hmotnosti se ukázalo jako podstatné, že objem mi umožňuje mít foťák v horní kapse batohu a vytáhnout ho z batohu na zádech nebo nést poměrně komfortně celý den přes krk, čímž vznikne mnohem víc zajímavých fotek než bylo z předchozího podstatně většího foťáku, který jsem musela vyndat z batohu. Poměr cena, výkon, hmotnost je myslím velmi slušný a můžu jej a následovníky doporučit. Stativ beru na akce, kde předpokládám noční focení, zejména polární záře, případně večery u ohně apod.