aktuální varování

Výběr z aktuálních varování v horách švédského laponska


Infokanál varování na webu länsstyrelsen (krajské samosprávy) provincie Norrbotten, pouze švédsky, nutná znalost místopisu a sámských názvů: https://www.lansstyrelsen.se/norrbotten/besoksmal/friluftsliv-och-allemansratt/aktuellt-i-fjallen.html

Informace je možné se mnou konzultovat (služba příprava itineráře). Absence lodi či mostu může znamenat nepřekonatelné / nebezpečné místo a zacházku i o několik dní!


30.9 Jsou staženy vrtulníky ze sezónních základen

18.9 dojde k ukončení provozu sezónních převozů (Teusajaure, Sitojaure, Aktse)

Přehled lodní dopravy léto 2022

23.8.2022

Tarfala

Cesta z Kebnekaise fjällstation k oblíbené chatě Tarfala částečně ujela v důsledku eroze.

19.8.2022

Odstranění sezónních mostů v okolí Ritsem (Suollagajåhkå, Rávdoajvve, Allakjågåsj och Áinnajohka) započne 25.9.

Mávás

V létě 2022 nebude existovat lodní doprava přes jezero Mávás (Arjeplog) přes které vede značená turistická trasa. Na místě nejsou k dispozici ani veslice

5.7.2022

Kungsleden / Sarek

Dorazilo další upozornění (prostřednictvím mobilní appky) ze severu Švédska a tentokrát se týká Kungsleden, 2. úseku (tedy mj. přístupu do Sareku). Z bezpečnostních důvodů nejsou a nebudou veslice přes Sitojaure! Háček je v tom, že z jižní strany se bez satelitního telefonu nelze dovolat a nechat se vyzvednout člunem, jediný signál je když se vyjde na hřeben nad Aktse, tj. asi 9 km zpátky! V létě má loď jakýsi jízdní řád, ale na sklonku podzimu to může už být velký problém. Obejít nelze, musíte akceptovat cenu kterou si řeknou a zaplatit hotově. Podrobná zpráva.


2.7.2022

Velmi vysoké vodní stavy ve švédských horách

V Laponsku (Norrbotten) jsou aktuálně vodní stavy, které neumožnily umístění některých mostů (mnohé jsou sezónní).

Naprosto extrémní stav je v části NP Sarek, podle snímku od místní vrtulníkové společnosti, se řeka z běžného stavu cca Vltavy proměnila tak v Dunaj v Bratislavě a údolí zcela zaplavila. Toto v článku nenajdete, ten řeší jen turistické cesty.